Засгийн газрын хэрэгжүүлэгч агентлаг

Соёл, урлагийн газар

2017-10-18
  • Хэвлэх

Монгол Улсын Засгийн газрын 2008 оны 195 дугаар тогтоолоор батлагдсан “Оны шилдэг уран бүтээлч шалгаруулах журам“-ын дагуу шилдэг уран бүтээлчийн шалгаруулалтыг энэ жил 9 дэх удаагаа зохион байгуулах гэж байна.

Монголын шилдэг уран бүтээлчдийн билэг авьяасыг үнэлэх, урамшуулах, уран бүтээлийн чанар, хүртээмжийг нэмэгдүүлэх зорилгоор “Олон улсын хэмжээнд зохиогддог соёл, урлагийн их наадам, уралдаан, үзэсгэлэн, номын яармагт оролцож, онцгой амжилт гаргасан соёлын ажилтан, уран бүтээлчдэд мөнгөн шагнал олгох тухай журам”,  “Оны шилдэг бүтээлч шалгаруулах  журам”-ыг Засгийн газраас тус тус батлан хэрэгжүүлж байгаа билээ.

Тайз, дэлгэцийн шилдэг найруулагч, зураач, жүжигчин, дуучин, хөгжимчин, бүжигчин, соёлын биет бус өвийг өвлөн уламжлагч гэсэн 7 төрлөөр оны шилдэг уран бүтээлчийг шалгаруулдаг бөгөөд 2016 оны  шилдэг уран бүтээлчид нэр дэвшигчдийн материалыг БСШУСЯ-аас хүлээн авсны дагуу шалгаруулалтыг 2017 оны 3 дугаар сард багтаан зохион байгуулахаар тус газраас ажиллаж байна.

Журмын дагуу шилдгээр шалгарсан уран бүтээлчдэд “Мөнгөн мод” цомыг гардуулдаг бөгөөд цомыг 3.0 сая төгрөгийн шагнал дагалддаг.

2008 – 2015 оны “МӨНГӨН МОД” цомын эзэд

Номинаци

2008

2009

2010

2011

1.

“Шилдэг тайз, дэлгэцийн найруулагч”

Ч.Ганхуяг

(Төв аймгийн Монгол туургатан театр)

Д.Баярбаатар

(ҮДБЭЧ)

С.Сүхбаатар

(“Буур хээрийн домог” дуулалт бүжиг)

Н.Наранбаатар

(УДЭТ)

2.

“Тайз, дэлгэцийн шилдэг зураач”

С.Ариунболд

(Хатан шонхор төв) 99275193

Т.Ганхуяг

(УДЭТ)

--

Г.Ганбаатар

(ДБЭТ)

3.

“Тайз, дэлгэцийн шилдэг  жүжигчин”

Бэхбилэг (Орхон аймгийн Хүүхэд залуучуудын театр) 98227498

Г.Эрдэнэбилэг

(УДЭТ)

Н.Сувд

(УДЭТ)

С.Сарантуяа (УДЭТ)

С.Болд-Эрдэнэ (УДЭТ)

4.

“Шилдэг дуучин”

Баттөр

(ДБЭТ)

С.Мөнгөнцэцэг

(ДБЭТ)

Б.Батмэнд

(ҮДБЭЧ)

Э.Амартүвшин

(ДБЭТ)

5.

“Шилдэг хөгжимчин”

О.Мөнхтогтох

(УФ)

Б.Солонго

(ДБЭТ)

Б.Зоригт

(УФ)

Н.Жигжиддорж

(УФ)

6.

“Шилдэг бүжигчин”

Ганчимэг

(ДБЭТ)

А.Даваахүү

(ҮДБЭЧ)

Ш.Одонтуяа

(ҮДБЭЧ)

О.Тулга

(ҮДБЭЧ)

О.Ганцоож (ДБЭТ)

7.

“Шилдэг соёлын өвийг тээгч”

Б.Одсүрэн (СУИС) багш

М.Довчин (морин хуурч)

Ховд аймаг

Д.Нанжид

(СУИС) багш

--

Номинаци

2012

2013

2014

2015

1.

“Шилдэг тайз, дэлгэцийн найруулагч”

З.Батболд

(“Бурхан өршөөг” киноны найруулагч)

Б.Баатар

(“Донкихот” драм жүжиг

(УДЭТ)

Д.Сосорбарам

(Ламын гэгээний мэлмий нээсний 350 жилийн  ойд зориулсан наадмын тоглолт, Монгол мөхөшгүй” концерт)

Ж.Сэнгэдорж

“Босуул” кино

2.

“Тайз, дэлгэцийн шилдэг зураач”

Т.Ганхуяг

(УДЭТ)

С.Ариунболд

(“Донкихот” драмын жүжгийн тайз)

Н.Батжаргал

(Монголын кино урлагийн зөвлөл)

                 Д.Ганболд ҮДБЭЧ 

(Оройн дээд” үндэсний дуулалт  жүжиг)

3.

“Тайз, дэлгэцийн шилдэг жүжигчин”

С.Болд-Эрдэнэ

(УДЭТ)

Б.Жаргалсайхан

“Донкихот”

(УДЭТ)

Ц.Баясгалан

Би

(УДЭТ)

Р.Анхням

МОКУЗ

“Чонон сүлд” кино Галсмаа

4.

“Шилдэг дуучин”

Э.Амартүвшин

(ДБЭТ)

 

Г.Энхбаатар

(ҮДБЭЧ)

Ч.Бадрал

(ЦДБЭЧ)

Г.Ариунбаатар

Чайковскийн нэрэмжит олон улсын уралдаан Гран- При

5.

“Шилдэг хөгжимчин”

О.Чинбат

(ҮДБЭЧ)

Д.Баярцэцэг

(УФ)

Д.Шинэцог-Гени

“Домог хамтлаг”

Х.Санчир

Улсын филармони

6.

“Шилдэг бүжигчин”

А.Батхүү

(ҮДБЭЧ)

Ж.Мандухай

(ҮДБЭЧ)

Т.Содгэрэл

(ҮДБ-ийн “Түмэн эх” чуулга)

Б.Саруул

Дуурь, бүжгийн эрдмийн театр

7.

“Шилдэг соёлын өвийг тээгч”

Б.Сувд

Үндэсний хувцас урлал

(Монгол костюмс)

Д.Батбаяр

Уранбичлэг

А.Балдандорж

8-н үеийн туульч

(Хос цадиг ХХК)

Б.Батболд

2500 хүнд уртын дуу сургасан

Улаанбаатар чуулга

Сэтгэгдэл