Засгийн газрын хэрэгжүүлэгч агентлаг

Соёл, урлагийн газар

2018-05-15
  • Хэвлэх

Гэгээн Муза олон улсын театрын 14 дүгээр их наадамд орон нутгийн театрууд  амжилттай оролцож шилгээр шалгарлаа.

Гэгээн муза академи-аас тус наадмыг "Хүүхэд оролцооны бүтээл" болон "Драмын жүжгийн төрөл", "Драмын жүжгийн төрөл", "Хөгжимт жүжгийн төрөл" , "Хүүхдийн жүжгийн төрөл" , "Нэг хүний жүжгийн төрөл"-өөр тус тус шалгаруулалтыг явуулсан байна.

Тус олон улсын наадмын шилдгийн шилдэг буюу Гранпри шагналтнаар Дорнод аймгийн уран бүтээлчдийн "Ярьдаг мод" хүүхдийн жүжиг тодорлоо. Тус бүтээл

  • шилдэг зохиолч,
  • шилдэг найруулагч,
  • шилдэг эмэгтэй гол дүр,
  • шилдэг хөгжмийн зохиолч,
  • шилдэг тайзны зураач,
  • шилдэг эрэгтэй туслах дүр зэрэг зургаан номинацид тэргүүлсэн билээ.

Хөгжимт жүжгийн Шилдэг найруулагч

  • Н.Наранбаатар                         “Өндөр гэгээн” жүжгээр
  • Ч.Найдандорж                         “Манлайбаатар” жүжгээр
  • н.Лхагважаргал                        “Хайр шингэсэн тоорой” жүжгээр
  • Г.Навчинхуар                           “Алтан хундага” жүжгээр нэр дэвшиж, найруулагч Н.Наранбаатар                   “Өндөр гэгээн” жүжгээрээ шилдгээр шалгарлаа. 

Хөгжимт жүжгийн Шилдэг хөгжмийн зохиолч

  • Т.Сэр-Од                                  “Өндөр гэгээн” жүжгээр
  • В.Боролдой                             “Манлайбаатар” жүжгээр
  • Н.Жанцанноров, Б.Алтанхуяг  “Хайр шингэсэн тоорой” жүжгээр
  • Ш Вий Дун, Х.Очирхуяг            “Алтан хундага” жүжгээр нэр дэвшиж В.Боролдой  “Манлайбаатар” жүжгээрээ шилдгээр шалгарлаа.

Хөгжимт жүжгийн Шилдэг эмэгтэй гол дүр

  • Зулаа                                       “Хайр шингэсэн тоорой” Соёлын дүрээр
  • Ш.Ургаа                                   “Алтан хундага” жүжгийн Өлзийгуагийн дүрээр нэр дэвшиж Ш.Ургаа шилдгээр шалгарлаа.

Хөгжимд жүжгийн Шилдэг эрэгтэй гол дүр

  • Ч.Лхагвадорж                          “Өндөр гэгээн” жүжгийн Өндөр гэгээний дүрээр
  • Ц.Төмөрбаатар                        “Манлайбаатар” жүжгийн Манлайбаатарын дүрээр
  • Боо Таяан Боо                         “Хайр шингэсэн тоорой” Мөнхөөгийн дүрээр
  • Ж.Гэрэлт                                 “Алтан хундага” жүжгийн Эвт мэргэний дүрээр нэр дэвшиж, “Өндөр гэгээн” жүжгээр Завхан аймгийн жүжигчин Ч.Лхагвадорж шилдгээр шалгарлаа.

Шилдэг эрэгтэй туслах дүр

  • Б.Сандуйжав                            “Өндөр гэгээн” жүжгийн Тойн ламын дүрээр
  • н.Дамба                                   “Хайр шингэсэн тоорой” Насангийн дүрээр
  • Вийшодун                                “Алтан хундага” жүжгийн Зэвт сумын дүрээр нэр дэвшиж, жүжигчин Б.Сандуйжав шилдгээр шалгарлаа.

Шилдэг эмэгтэй туслах дүр

  • Б.Ариунзаяа                             “Өндөр гэгээн” жүжгийн Манжийн хатны дүрээр
  • В.Алтангоо                              “Алтан хундага” жүжгийн Усангоогийн дүрээр нэр дэвшиж жүжигчин В.Алтангоо хүртлээ. ӨМӨЗОрны уран бүтээлч тэрбээр нутаг буцсан байгаа аж.

Хөгжимт жүжгийн Шилдэг тайзны зураач

  • Т.Ганхуяг                                  “Өндөр гэгээн” жүжгээр
  • Я.Санжаасүрэн            “Манлайбаатар” жүжгээр
  • С.Ариунболд, В.Сэргэлэн        “Алтан хундага” жүжгээр нэр дэвшиж С.Ариунболд, В.Сэргэлэн нар шилдгээр шалгарлаа.

Хүүхдийн жүжгийн Шилдэг зохиолч

  • Б.Хишигзаяа, Я.Баяраа            “Царцаа Намжил” жүжгээр
  • Б.Мөнх-Амьдрал                      “Ярьдаг мод” жүжгээр
  • Ү.Ванзйлноров                         “Эвтэй 4 амьтан” жүжгээр нэр дэвшиж "Ярьдаг мод" жүжгээр Б.Мөнх-Амьдрал шилдгээр шалгарлаа.

Шилдэг жүжгийн найруулагч

  • Б.Хишигзаяа                             “Царцаа Намжил” жүжгээр
  • Б.Мөнх-Амьдрал                      “Ярьдаг мод” жүжгээр
  • Г.Навчинхуар                           “Эвтэй 4 амьтан” жүжгээр нэр дэвшсэн юм.

Хүүхдийн жүжгийн Шилдэг эрэгтэй гол дүр

  • Б.Золжаргал                            “Царцаа Намжил” жүжгийн Намжилын дүрээр
  • Э.Батмөнх                                “Ярьдаг мод” жүжгийн Мандахын дүрээр
  • Хуан Круз                                “Мандрагора” жүжгээр нэр дэвшиж УДЭТ-ын жүжигчин Б.Золжаргал шилдгээр шалгарлаа.

Шилдэг эмэгтэй гол дүр

  • Т.Халиунсор                            “Ярьдаг мод” жүжгийн Золбоогийн дүрээр
  • Ш.Нараа                                   “Эвтэй 4 амьтан” жүжгийн Үнэгийн дүрээр
  • Агеда Андреа                           “Мандрагора” жүжгээр нэр дэвшиж жүжигчин Т.Халиунсор шилдгээр шалгарлаа.

Хүүхдийн жүжгийн Шилдэг хөгжмийн зохиолч

  • Б.Цацрал                                 “Царцаа Намжил” жүжгээр
  • Ө.Ариунбаатар                         “Ярьдаг мод” жүжгээр
  • Р.Дорноо, Ду Вий Гун              “Эвтэй 4 амьтан” жүжгээр нэр дэвшиж хөгжмийн зохиолч Ө.Ариунбаатар шилдгээр шалгарлаа.

Хүүхдийн эүэгийн Шилдэг тайзны зураач

  • Л.Цэрэндулам                         “Царцаа Намжил” жүжгээр
  • Г.Доржгочоо                            “Ярьдаг мод” жүжгээр
  • С.Ариунболд, В.Сэргэлэн        “Эвтэй 4 амьтан” жүжгээр нэр дэвшиж зураач Г.Доржгочоо "Ярьдаг мод" жүжгээрээ шилдгээр шалгарлаа.

Хүүхдийн жүжгийн Шилдэг эмэгтэй туслах дүр

  • Э.Оюундарь                             “Царцаа Намжил” жүжгийн Хатны дүрээр
  • Б.Золзаяа                                “Царцаа Намжил” жүжгийн Эмгэний дүрээр
  • Ш.Ургаа                                   “Эвтэй 4 амьтан” жүжгийн Шувууны дүрээр нэр дэвшиж жүжигчин Б.Золзаяа шилдгээр шалгарлаа.

Хүүхдийн жүжгийн Шилдэг эрэгтэй туслах дүр

  • Э.Тодгэрэл                              “Царцаа Намжил” жүжгийн Муурын дүрээр
  • Э.Батболд                               “Ярьдаг мод” жүжгийн Өвгөн модны дүрээр
  • В.Агаар                                    “Эвтэй 4 амьтан” жүжгийн Бичийн дүрээр нэр дэвшиж жүжигчин Э.Батболд "Ярьдаг мод" жүжгээрээ шилдгээр шалгарлаа.

Шилдэг найруулагч

  • Ч.Түвшин                                  “Жаргаагүй нар” жүжгээр
  • Н.Наранбаатар                         “Би эндээс явахгүй” жүжгээр
  • Б.Баатар                                  “Монгол ардын суутжүжгээр
  • Б.Баатар, Г.Ган-Очир               “Адууны түүх” жүжгээр
  • М.Боролдой                            “Годо-г хүлээсэн нь” жүжгээр
  • З.Далай                                    “Далан худалч”  жүжгээр нэр дэвшиж шилдэг найруулагчаар "Монгол ардын суут" бүтээлээр бурхны оронд байгаа найруулагч Б.Баатар тодорсон юм.

Шилдэг эмэгтэй гол дүр

  • Н.Баярмаа                               “Жаргаагүй нар” жүжгийн Пагмадуламын дүрээр
  • Н.Баярмаа                               “Би эндээс явахгүй” жүжгийн Дулмаагийн дүрээр
  • Д.Оюунзул                               “Годо-г хүлээсэн нь” жүжгийн Владимрын дүрээр нэр дэвшиж Д.Оюунзул шилдгээр шалгарч шагналаа гардан авлаа.

Драмын жүжгийн төрөлд Шилдэг хөгжмийн зохиолч

  • Б.Бямбабаяр                           “Жаргаагүй нар” жүжгээр
  • Т.Сэр-Од                                  “Монгол ардын суут” жүжгээр нэр дэвшиж хөгжмийн зохиолч Т.Сэр-Од шилдгээр шалгарлаа.

Шилдэг эрэгтэй туслах дүр

  • А.Чингүн                                 “Жаргаагүй нар”  жүжгийн Намдагийн дүрээр
  • Б.Шинэбаяр                             “Адууны түүх”  жүжгийн Жанжаагийн дүрээр
  • Г.Амгаланбаатар                      “Би эндээс явахгүй”  жүжгийн Цэвэгийн дүрээр
  • Д.Баттөмөр                              “Би эндээс явахгүй” жүжгийн Жамцын дүрээр
  • Б.Сүхчулуун                            “Далан худалч” жүжгийн Данжаадын дүрээр нэр дэвшсэн бөгөөд Шилдэг эрэгтэй туслах дүрээр жүжигчин Б.Шинэбаяр хүртлээ.

Шилдэг тайзны зураач

  • Т.Алтан-Од, О.Баярмагнай       “Жаргаагүй нар” жүжгээр
  • О.Баярмагнай                          “Адууны түүх”  жүжгээр
  • В.Энх-Амгалан                         “Монгол ардын суут” жүжгээр
  • С.Гантулга                               “Далан худалч” жүжгээр нэр дэвшиж шилдэг зураачаар О.Баярмагнай "Адууны түүх" жүжгээрээ шагнал хүртлээ. Зураач өөрөө гадаадад байгаа тул түүний хамтран ажилласан багийнхан гардан авсан юм.

 

Шилдэг эмэгтэй туслах дүр

  • Б.Одончимэг                            “Би эндээс явахгүй” жүжгийн Сэржмаагийн дүрээр
  • Ж.Оюундарь                            “Би эндээс явахгүй” жүжгийн Должингийн дүрээр
  • Я.Өнөртуул                              “Монгол ардын суут” жүжгийн Согтуу хүүхний дүрээр
  • Д.Болортуяа                            “Далан худалч” жүжгийн Пагмын дүрээр нэр дэвшиж МУГЖ Ж.Оюундарь шилдгээр шалгарлаа.

Шүүгчдийн нэрэмжит шагналыг дараах гурван жүжигчин хүртлээ.

 

Шилдэг эрэгтэй жүжигчин

  • Г.Мишээл                                 “Итгэлийг эвдэгч” жүжгээр
  • Г.Баттөр                                  “Бэрд” жүжгээр
  • Г.Алтангэрэл                           “Цагаан толбо” жүжгээр
  • Г.Мөнхжаргал                          “Үг +үгүй=1” жүжгээр
  • Н.Гансэлэм                              “Үнэртэнд шунагч” жүжгээр нэр дэвшиж жүжигчин Г.Мишээл "Итгэлийг эвдэгч" жүжгээрээ шилдгээр шалгарлаа.

 

Шилдэг эмэгтэй жүжигчин

  • Г.Номуун                                  “Labyrinth-Төөрөх хонгил” жүжгээр
  • Ч.Уранбилэг                             “Нохойн хурим” жүжгээр
  • Ханна Яремчук                         “Муур байсан ч болоосой” жүжгээр    нэр дэвшиж жүжигчин Ч.Уранбилэг "Нохойн хурим" жүжгээрээ шилдгээр шалгарлаа.

Шилдэг зохиолч

  • Г.Мишээл                                 “Итгэлийг эвдэгч” жүжгээр
  • Я.Баяраа                                  “Цагаан толбо” жүжгээр
  • Э.Дашзэвэг                              “Үнэртэнд шунагч” жүжгээр
  • Неда Неждана                          “Муур байсан ч болоосой” жүжгээр нэр дэвшиж     “Цагаан толбо” жүжгээр Я.Баяраа шалгарч, "Гэгээн Муза" шангалын эзэд боллоо.